Ce ar merita George Richmond Elliot

Nu am fost niciodata de acord cu partidele fancy de vanatoare de la Balc ale lui Tiriac. Nu am fost niciodata de acord cu zecile de politicieni, oameni de afaceri si vedete care vin aici sa impuste animalele, sa se bucure de asta intr-o frenezie ucigasa pe care personal nu o sa o inteleg niciodata… 

Si iata ca, pentru ca o poarta a fost deschisa, au gasit si altii de cuviinta sa vina aici – e drept, nu in cadrul organizat de la Balc – si sa ucida animalele din Carpati, facandu-si din asta un titlu de glorie. Mai mult decat atat, cel care a facut asta, o subspecie daca ar fi sa imi spun parerea – George Richmond Elliot pe numele sau – a reusit sa isi faca numele extrem de cunoscut si injurat in doar o zi. Dupa ce a postat pe pagina sa de Facebook o imagine cu ursul omorat la vanatoare in Romania, britanicul a socat o tara intreaga cu ura cu care si-a spus punctul de vedere referitor la tara noastra: “Da, va vom omori toti ursii, toate pasarile din Delta Dunarii, toti cocosii de munte, toti mistretii, toate caprioarele. Sunteti o tara ieftina, cu niste conducatori ieftini, politicieni corupti si asta este ceea ce meritati!” Poate ca asta este ceea ce meritam noi, pentru ca, intr-adevar suportam niste politicieni corupti, carora le dai tu spagi ca sa vii sa impusti animale prin muntii nostri si apoi sa te lauzi cu prada pe internet… 

Dar tu ce meriti George Richmond Ellliot?! Ce meriti tu pentru ca ucizi animale? Ce meriti tu pentru ca vii aici si dai spaga si apoi ameninti ca vei mai face asta? Ce meriti tu pentru raspunsurile abjecte si pline de ura la o intrebarea absolut fireasca si la o rugaminte din partea unei persoane oripilate de pozele cu care te lauzi? (“Te rog nu ne mai omori ursii. Este absolut necesar sa faci asta?”)…

Stil nu inseamna sport

Unii dintre cei mai stilati si mai bogati romani sunt astazi fosti sportivi – si ma refer aici, in mod principal la fostii tenismeni Ilie Nastase si Ion Tiriac. Cu toate acestea, niciodata nu i-am vazut pe cei doi purtand tricouri sport si adidasi la evenimente, intalniri sau macar la vreo iesire relaxata cu prietenii. 

Nu ma indoiesc ca au acest tip de pantofi sport barbati in garderoba, insa nu fac abuz de folosirea lui cu orice chip. Si asta pentru ca in ceea ce priveste barbatii, stil inseamna eleganta si masculinitate, iar aceste doua notiuni exclud idea de sport. Cu alte cuvinte, dragi barbati nu incercati sa adaptati intreaga dumneavoastra garderoba unei perechi de adidasi, pentru ca veti da gres si veti avea intotdeauna de suferit la capitolul imagine si stil. Lasati pantofii sport, fie ei si unii scumpi, produsi de un brand celebru, pentru iesirile la sport, in aer liber, sau pentru sala. Veti gasi pe site-urile de imbracaminte online suficiente optiuni astfel incat sa va realizati cel putin doua tinute decente pentru activitatile sportive si care sa cuprinda tricouri, treninguri si adidas, dar tineti-le departe de garderoba dumneavoastra de zi cu zi. Nu veti impresiona niciun partener de afaceri, niciun sef si mai ales nicio femeie aparand la o intalnire in jeans si adidasi – mai ales cei clasici sau cu perne de aer si talpa solida -, in pantaloni scurti si pantofi sport sau, mai rau, in tinuta completa de sport. Este ok sa va ganditi cum sa aveti un look cat mai stilat la sala de fitness, chiar si sa va orientati dupa principalele tendinte in materie de echipament sportiv, insa tineti acest look sexy sport doar pentru orele de sport. 

Si intotdeauna tineti cont de faptul ca pentru fiecare dintre activitatile sportive pe care le intreprindeti individual sau cu prietenii – bicicleta, alergat, fotbal, tenis – exista cate o varianta de pantofi sport create in mod deosebit si aveti de unde alege de pe site-urile de incaltaminte online.

Prima oara la munte

Sincera sa fiu nu mai imi amintesc perioada cand am fost la munte prima data. Stiu ca am fost cu colegii din facultate cu cortul. Eram asa de entuziasmata. Aveam impresia ca ajung nu stiu in ce loc feremecat. Nu mai stiu nici daca am fost cu masinile sau cu trenul. Oricum nu are importanta prea mare, important e ca am  ajuns cu bine la destinatie.
 
Eu una habar nu aveam ce inseamana sa mergi la munte cu cortul. Nu mai fusesem pana atunci. Asa ca odata ajunsi acolo, mi-am dat seama in ce loc am nimerit. Atunci mi-a picat fisa. Nu avem baie, nu avem unde face nici macar un dus. Si nici macar nu ne-am asezat langa o apa, sa ne mai putem spala din cand in cand. In minutul urmator mi-a disparut zambetul de pe fata. Nu am avut ce face si a trebuit sa folosesc servetele umede,  in loc de dus. Si nu m-a incantat deloc. Nu mi-a placut iesirtea cu cortul, desi drumetiile au fost faine. Tin minte ca am urcat pe munte, si am admirat peisajul de sus. Mi se parea ca faceam parte dintr-o alta lume, si nu as mai fi vrut sa plec de acolo. Adevarul e  ca mie mi s-a parut un chin sa urc pe varful muntelui, insa coborarea a fost si mai periculoasa. Fiindca trebuia neparat sa fii atent sa nu aluneci, ca nu te-ai mai fi oprit pana jos cu siguranta.

Abia am asteptat sa ajunga  acasa sa fac o baie fierbinte. Nu, nu pot zice ca nu am mai fost la munte dupa aceea. Am mai fost si cu sotul, dar experienta a fost alta.

Panourile cu celule fotovoltaice - lumina din viitor

Tehnologia fotovoltaica este o sursa de mare putere emergenta, datorita numeroaselor beneficii asupra mediului dar si pentru faptul ca este extrem de  economica. Solutiile de automatizare si control pentru dispozitivele de urmarire solare sunt in fruntea acestei tehnologii de energie regenerabila. Sistemele fotovoltaice sunt concepute pentru a capta razele soarelui la cea mai mare intensitate, prin concentrarea fasciculului de lumina prin intermediul celulelor solare, la un unghi optimizat. In comparatie, panourile traditionale solare pe pozitie fixa necesita o suprafata mai mare si un numar mare de matrici aranjate intr-un singur sistem de eficienta energetica. Folosind o tehnologie avansata, panourile cu celule fotovoltaice Nice pot avea cu 30% mai multa putere si reduc cantitatea de spatiu necesar. Aceste sistemele fotovoltaice au, de asemenea, capacitatea de a stoca energia electrica generata pentru utilizare, intr-un moment ulterior.

In plus, unitatea de urmarire solara se asigura ca panoul fotovolataic, care transforma energia luminii solare in energie electrica, este in mod constant la unghiul optim pentru a maximiza eficienta sistemului. Este o componenta esentiala a intregului sistem fotovoltaic si este de obicei montata pe partea din spate a panoului.

Panourile cu celule fotovoltaice sunt in mod normal stabilite ca niste ansambluri cu ecran plat, care pot fi montate pe acoperisuri pentru uz rezidential sau pe suprafete mai mari, in zonele expuse la soare, cum ar fi deserturile sau campurile pentru uz comercial. Una dintre cele mai mari caracteristici a lor este faptul ca acestea au o durata lunga de viata si necesita foarte putina intretinere. Deoarece sistemele fotovoltaice sunt parte dintr-o tehnologie recenta in curs de dezvoltare, inginerii continua sa caute cea mai eficienta metoda de integrare a diferitelor componente care alcatuiesc acest sistem si conduce tehnologia. Prin urmare, este doar o chestiune de timp pana ce aceste panouri vor fi indispensabile tuturor locuintelor si companiilor.

Singur acasa

Ma tot gandesc, daca mi-as lasa copila singura acasa. Inca nu am gasit raspunsul potrivit. Imi amintesc, ca parintii mei ne puneau cheia in gat si la revedere. Toata casa era a noastra. Ne mai intalneam cu ei, fie pe la amiaza, fie seara. Si noi mancam singuri, ne pregateam de scoala singuri. Si ce fain era! Puteam face tot ce vrem, ca doar eram singuri in casa.
 
Doar ca acuma parca sunt prea multe tentatii. Adica eu nu am de unde sa stiu ca in drumul copilei spre scoala, nu o ataca vreun nenorocit. Si atunci sa nu imi dau cu pumnii in cap? Cred ca m-as arunca de la etaj in secunda urmatoare. Nu e vorba ca nu as avea incredere in copiii mei, ca doar eu ii educ, nu am incredere deloc, in lumea in care traim. Poate era asa si atunci cand eram eu mica, insa multe lucruri nu se stiau, din pacate, sau din fericire. Da, singura in casa as lasa-o, as incuia usa, si i-as explica faptul ca in x timp mama vine inapoi. Doar ca nu stiu cum ar rezista si daca nu ar face vreo boacana. Insa la un moment dat tot va trebui sa fac si treaba asta, fiindca nu voi putea sa o tin mereu sub fusta mea. Din pacate.

Cand neamurile te scot din sarite....

Fac parte dintr-o familie numeroasa. Ma refer la partea cu unchi si matusi. Prin urmare, am o gramada de verisori, verisoare si nepoate. Culmea e ca pe cat de mult imi placea treaba asta cand eram mica, pe atat de tare o detest acuma. De ce? Fiindca sunt niste persoane barfitoare. Nu le scapa nimic. Dar nimic. Daca faci aia, de ce nu ai facut-o asa. Daca o faci asa, ca de ce nu o faci invers, ca era mai bine asa cum  zisesera ei. Horror. Ma enervez maxim cand ne intalnim.
 
Ultima mea vizita acolo a pus capac. Am zis ca prea curand nu am sa ii mai vizitez, fiindca numai o sa ma enervez. Toata lumea imi sare in cap, ca vezi doamne de ce imi trezesc copila noaptea sa faca pisu? Oare de ce? Sa nu faca pe ea!!!! Si cum eu nu i-am asculat, ce au facut? Exact ca un copil caruia ii iei jucaria... Fuga la ai mei parinti. Si cum nici ei nu stiu multe, m-au luat la 11 metri cum ca fii-mea nu se poate odihni noaptea ca o tot trezesc eu. Concluzia lor sa o las sa faca pe ea. Nu serios? Ma gandeam, oare lor le-ar conveni sa doarma uzi si neschimbati? Ma indoiesc amarnic. Dar cum au experienta vietii, normal ca au dreptate. Prin urmare, zic ca ei si fac fix ca mine. Eu sunt mama picei, prin urmare, am sa o cresc exact cum cred eu ca e mai bine pentru ea. Daca vreau o trezesc de 1000 de ori pe noapte, sa o pun pe olita. So what?

Pfuai ce nervi mi-am facut atunci, si acuma cand imi reamintesc. Asa ca am adoptat metoda mai rarut, ca-i mai dragut! Am sa mai merg in vizita, doar cand mi-oi vedea eu ceafa.

Android castiga teren in fata iOS

Nu e politicos s-o spunem, dar asta este adevarul: Android-ul este utilizat de catre oamenii cu un venit lunar mai mic, in timp ce iOS-ul este utilizat de catre oamenii “bogati”. Un sondaj efectuat in luna iunie, a acestui an, a confirmat acest lucru: Android-ul bate iOS-ul la nivelul tuturor categoriilor de venit, cu exceptia uneia. Ultimele stiri arata ca, printre utilizatorii casnici care au un venit destul de mare, un enorm 40% se identifica ca fiind utilizatori iOS, comparativ cu 31%, care se identifica drept utilizatori de Android. Asadar, este timpul pentru ca oamenii “avuti” sa duca Android-ul la un alt nivel.

iPhone-ul este considerat ca fiind un telefon pentru oamenii “bogati”, nu neaparat pentru ca este mai scump ci pentru ca se remarca usor, oriunde te-ai afla. Actuala generatie de iPhone costa la fel de mult si, uneori, mai putin decat o generatie de top a unui telefon cu Android. Dar, fiindca iPhone-ul a aparut primul, a castigat loialitatea si banii oamenilor “bogati” prin definitie. Avand initial un cost enorm, de 500 de dolari, a ramas scump pentru cateva generatii. Chiar si publicitatea s-a axat pe materialele sale premium, procesele sale de productie de calitate inalta si aplicatile atragatoare (platite, de altfel). Apple a comercializat cu succes iPhone-ul in intreaga lume.

Pe de alta parte, HTC One, cu carcasa din aluminiu, ecranul mare si viu, versiunile sale superioare de Gmail, Google Maps, browser-ul Chrome si controlul vocal Siri, care zdrobeste in orice mod posibil concurenta, este cu adevarat futurist si interesant. Este, de fapt, un declansator pentru gentrificarea Android-ului. Este un telefon foarte bun, la preturi accesibile, in magazinele care nu fac mai mult decat sa vanda telefoane aflate in oferta sau prin intermediul abonamentului. Asta il face diferit de alte telefoane de top cu Android de pe piata, cum ar fi Samsung Galaxy S IV.

Android-ul are flexibilitate, iOS-ul nu. Pe piata exista doar un iPhone, insa exista zeci de telefoane cu Android. Asadar, exista destul spatiu de extindere. Si incet, Google si producatorii de Android si-au dat seama de ce proprietarii de magazine din micile orase aleg sa comercializeze telefoane care sunt echipate cu Android: marjele de profit sunt cu mult mai mari, atunci cand sunt vandute “la liber”, adica atunci cand se achita suma integrala a telefonului.

Telefoanele cu sistem de operare Android sunt acum o optiune legitima pentru cei cu venituri mari. Pentru ca si aplicatiile Android au inceput sa fie tot mai folositoare pentru oamenii de afaceri, multe telefoane performante cu sistem de operare Android de pe piata, au inceput sa capete teren in fata clasicului iPhone. Ba, mai mult, nu trebuie sa platesti pentru mai tot ce urmeaza sa folosesti, ci le poti achizitiona gratuit de pe site-urile de specialitate.  

Femeile innebunite dupa curatenie

Casa mea nu arata ca o farmacie sau ca un spital. Avand in vedere ca am un copil, mereu e dezordine. Asa ca oricand vei veni in casa mea, vei gasi haine de-ale fetei imprastiate prin camera ei si jucariile aruncate pe jos. De fiecare data cand le strang, ea le pune pe jos sa se joace cu ele si acolo le lasa. Iar eu de multe ori nu prea am chef sa le strang. Ar insemna sa fac asta zilnic.
 
Fac o data pe saptamana curatenie, sters praf, aspirat, spalat, sters mobila etc si in timpul saptamanii, mai sterg din cand in cand parful si mai aspir. Restul timpului il aloc piticei, si fac de mancare. Sunt femei care de cum vad o scama pe jos, hop sar sa o adune. Din partea mea scama aia poate sa ramana acolo pana prinde flori. Mama e genul asta de femeie. Casa musai sa fie luna, ca altfel e jale. Cand era a mea mica si mergeam in vizita, daca manca pufuleti si ii imprastia, pfuai ce se enerva. Fugea repede, repejor dupa maturica si lopata sa stranga una doua. La mine cand vine in vizita, foarte rar ce-i drept, mereu ma scoate din sarite. Niciodata nu ii convine nimic. Vede praf pana si acolo unde nu e. Cred ca are niste ochi de vulturi ca vede pe o distanta incredibila. Asa ca prefer sa nu vina la mine in vizita, decat sa ma tot apostrofeze, ca nu am maturat bine, sau ca nu am spalat oala cum trebuie, etc. Mai rarut ca-i mai dragut. Oricum cred ca femeile astea au ceva probleme la mansarda. Ma rog in general au probleme cu nervii. Sau cel putin asa se zice.
 
 Decat asa mai bine ca mine. Cui nu-i place cum arata casa mea, sa nu vina in vizita si nu ma deranjeaza. Am mai multa liniste in casa.

Ce e de vazut la televizor?

As vrea tare mult sa-mi spuna si mie cineva, ce e de vazut interesant la televizor. Vad ca mai nou toate filmele sunt in reluare, iar emisiunile tv sunt de un prost gust total. Cand ma pun seara in pat si incep sa butonez telecomanda, nu gasesc nimic interesant la ce sa ma uit. Doar reluari peste reluari. Si daca nu sunt reluari, sunt emisiuni in care se promoveaza prostia si nuditatea la greu.
 
Stiu ca mai demult erau o gramada de posibilitati la televizor. Ma refer la emisiuni de vazut. Copiii aveau in week-end emisiunile lor, iar adultii la fel. Azi nu prea mai gasesti asa ceva. E trist cand vrei sa te uiti la televizor si vezi doar femei despuiate, care se lauda cu ultima lor cucerire, sau si mai rau, se plange cum a batut-o domnul x in urma cu 100 de ani. Se pare ca lumea se schimba relativ repede, insa noi cam ramanem in urma si asta nu e bine.

Canicula – mereu o surpriza pentru Bucuresti

Desi de multa vreme verile caniculare nu mai sunt o noutate pentru nimeni, pentru autoritatile din Bucuresti temperaturile de peste 40 de grade (evident, neanuntate si nedeclarate ca atare…) vin mereu ca o lovitura in moalele capului. An de an, in fiecare vara, printre alte generalitati,  buletinele de stiri in cautare de senzational ne anunta numarul batranilor care au cazut pe strazi, secerati de canicula, numarul de cardiaci care au suferit atacuri din pricina temperaturilor ridicate si a disconfortului termic. 

Este deja o regula sa vedem stirile de la ora 19.00 incepand dramatic, cu o imagine alb-negru, cu un termometru urias pe ecran aratand un mercur in urcare vertiginoasa, o victima cazuta in strada, o sirena a unui echipaj Smurd si totul insotit de o muzica dramatica… Cu toate acestea, nu vad angajatori sa isi copleseasca angajatii cu sticle de apa rece, sau sa le permita momente de pauza atunci cand canicula este la apogeu. De asemenea, nu vad nici prea multe puncte de prim ajutor sau dozatoare de apa instalate in punctele principale de trafic. In schimb, nu pot sa neg – am vazut anul acesta pentru prima oara echipe de la Primaria sectorului 4 impartind sticle de apa plata in parcuri, pentru copii. A fost ceva atat de “socant” pentru Bucuresti (pentru Romania, de fapt) incat mi-am dorit sa vad si o legitimatie, pentru ca nu imi venea sa cred ca o primarie s-ar gandi si la rezidentii sectorului respectiv…

Copiute sau fituici?

Cand eram in generala, foarte  rar apelam la asa ceva. Imi era frica sa nu ma prinda vreun profesor si sa imi dea vreun 2. La noi se dadea doi, pentru copiat, nu unu. Dar la orele mai lejere imi mai permiteam si eu sa-mi fac cate o fituica. Si mi-am dat seama ca daca tot stau in prima banca, nu prea o sa se uite profa la mine. O sa fie prea ocupata sa se uite la cei din spatele meu.
 
Tin minte ca aveam un penar, relativ mare, penar ce mi-l aranjam mereu in forma de triunghi. Asta in special la lucrari, fiindca avea o folie transparenta unde imi puteam pune fituica. Si daca venea vreun prof pe langa banca mea, impingeam partea aceea si nu se mai vedea. Adevarat insa, ca ma treceau toate apele si deveneam ca un rac. De-asta nu imi placea mie sa copiez. Fiindca desi nu ma prindeau efectiv cu fituica, se vedea pe mine ca sunt agitata. Oare de ce ? Fiindca pesemne ma simteam cu musca pe caciula. In liceu insa, lucrurile s-au schimbat. Copiam la greu, mai ales cand nu stiam  nimic, pentru materia respectiva. Nu ma mai temeam pentru nota. Tot aia era. Am schimbat scoala, am schimbat si modul de gandire. Insa nu prea m-au prins profesorii. Dar e si asta la fel de adevarat ca la materiile importante, nu prea aveai cum sa copiezi. Asa stateau profii printre banci ca niste politisti.
 
In ziua de azi, am observat ca exista tot felul de instrumente care te ajuta sa copiezi, pana si la cele mai importante examene din viata ta, fara sa dai de banuit. Eu una nu as avea curajul sa folosesc asa ceva. Daca vreau sa  trec un examen, oare nu e mai bine sa scriu exact ce stiu, decat sa regret mai tarziu ca am copiat?

Vanitatile lumii

Sa nu avem incredere in vanitatile lumii. Sa avem incredere in iubire, in adevar si sa nu ne pierdem credinta printre cararile vietii. Chiar daca seara ne gaseste obositi intr-o lenjerie de pat satinata, incercarea vine din puterea de a ne regasi zambetul in noi si in ceilalti.

Uneori este mai usor de aratat cu degetul spre o situatie rupta din alta lume, spre o persoana care greseste, caci tendinta de a judeca ne sta in fire. Ambitia neintemeiata de a crede ca esti cineva si nu ambitia de a fi cineva se inscrie pe lista nesfarsita de vanitati ce la sfarsit nu ne va aduce laude ci dimpotriva critici.

Cand nu ai imaginatie, existi in lumea inventata de tine ca erou principal. Cand ai imaginatie in lumea inventata exista eroi ce mai presus de toate stiu sa valorifice candorile lumii. Inchipuirea ta dictata dintr-o lenjerie de pat pe muchia noptii se dilata si cuprinde si celelalte personaje care laolalta stiu sa joace pe rand toate rolurile vietii.

Ar fi interesant sa ne intalnim in doua locuri total diferite dar pe aceeasi coordonata de timp, pe coordonata realitatii cu eroii pe care imaginatia i-a creat si pe care ni i-a dat spre ingrijire. Fara sa facem o sortare dupa un anumit criteriu, inmagazinam in suflet experiente, incercari, intrebari si raspunsuri. Pe marginea scenei, realizam cum vanitatile lumii infasurate odata cu trupurile obosite intr-o lenjerie de pat matasoasa, se odihnesc in staruinta de a purcede apasat pe aceleasi carari cu valorile fiintei noastre.

In tiparele create de unii si altii ne gasim forma fara a o deslusi in totalitate. Desi, avem constiinta sinelui trebuie sa avem in vedere si vanitatea pentru a o indrepta si a dobandi cunoasterea prin propriile experiente. Pentru ca oamenii fac diferenta, globul de cristal in care traim este sabotat si reinventat pentru a crea alte povesti.

Facem sau nu facem sport?

Cat de des faceti sport? Eu aproape deloc. Erau momente cand imi placea sa merg in cluburi sa dansez, dar asta nu stiu daca se poate numi sport. Stiu e trist ca nu fac sport, dar spre nefericirea mea nicodata nu mi-a placut sportul. Mereu imi faceam rost de scurtiri cand eram la scoala. Iar de cand am inceput sa port ochelari, m-am scos. Imi faceam rost de scutire pe tot anul.

La facultate insa nu am mai scapat. Musai era sa fac un pic de aerobic. Ieseam de la orele alea lesniata. Abia asteptam sa ajung acasa sa ma trantesc in pat. In mod normal puteam merge pe jos pana acasa. Insa lenea e cucoana mare la mine si am preferat sa merg cu autobusul. Macar ca as avea de unde alege sa fac sport. As putea face zumba, sau chiar si jogging, as putea merge la cursuri de dans. Da, as putea...  Intrebarea e, oare chiar vreau? Nu de alta dar sunt chiar foarte slaba, si daca ma mai bag si la sport as ajunge piele si os. Singurul meu sport e plimbarea. Ma plimb de acasa pana la cresa si de la cresa pana acasa.Fac traseul asta de 4 ori pe zi. Asa ca nu sunt chiar o sedentara, cum ar crede lumea. Mai merg pe jos si pana in centrul orasului. Si mai vin si pe jos. Rar, ce-i drept, dar mai ma si plimb pe distante lungi.

Ce semnifica drpciv

Drpciv este o institutie, apartinand Minsterului Afacerilor Interne, ce se ocupa cu eliberarea permiselor de conducere si de inmatricularea vehiculelor in Romania. Site-ul acestora este unul din cele mai vizitate si complete site-uri apartinand unui minister. Aici puteti gasi informatii actualizate legate de modificarile aduse procedurii de obtinere a permisului auto dar si date legate de inmatricularea vehiculelor, cum ar fi: numerele provizorii, actele necesare inmatricularii, pasii care trebuie urmati, ba chiar aveti posibilitatea sa descarcati formulare (cereri, fisa de inmatriculare). Fara a fi nevoie sa parcurgeti dumneavoastra un drum un plus, puteti sa aflati direct care este programul, adresa institutiei si numerele de telefon in caz ca aveti orice nelamurire sau doriti o audienta.

Site-ul se adreseaza si celor care incearca sa obtina permisul auto. Pentru orice categorie de permis ati aplicat, aici puteti gasi cele mai actualizate forme de chestionare si aplicatii pentru o pregatire cat mai corecta si pe intelesul dumneavoastra. De asemenea, legislatia nu vi se va mai parea imposibil de inteles si de retinut. Pe site-ul drpciv legislatia este explicata pe intelesul tuturor si este actualizata conform modificarilor destul de frecvente facute de minister. Pentru a fi 100% sigur pe tine cand o sa fii in fata calculatorului la proba teoretica cei de la drpciv au pregatit si o aplicatie online cu ajutorul careia se poate simula aceasta proba. O alta aplicatie interesanta este un  calculator al taxei de poluare. Pentru a putea profiat de cele doua aplicatii nu trebuie de cat sa va faceti un cont pe site care sa includa adresa dumneavoastra de e-mail si o parola. Veti primi pe mail un link pe care daca il accesati va activati automat contul.

In cazul in care va inmatriculati masina si aveti deja in minte un numar puteti verifica daca este disponibil atat in zona Bucurestiului cat si in provincie. Pe site puteti afla si parerile altor persoane, puteti adresa intrebari si face schimb de opinii.

Pitiponci si pitipoance

Cu siguranta a-ti intalnit si voi personaje din astea. La inceput ma enervau la culme, insa acuma mi se pare amuzant. Oare ei chiar nu isi dau seama cat de caraghiosi, stupizi, si ciudati sunt? Pe mine ma amuza teribil, mai ales cand vad fete, machiate cu 10 kile de farduri, cu fustele scurte ca poti sa iti dai seama ce culoare are lenjeria de pe ele. Si da, mai poarta si sutiene cu vreo 3 numere mai mici, sa le sara tatele afara din piept.
 
Iar coafura. Coafura multora dintre ele ma da pe spate. Fie au parul intins maxim, fie au in  par tot felul de brizbrizuri, de parca ai fi la vreo petrecere din astea colorata. Si nu conteaza cat de rece e afara, chiar de ar fi -20 de grade, ele sunt cu spatele gol, si cu decolteul la vedere. Isi mai si fac poze din astea sofisticate, pe teracota bunicii, in capita cu fan, sau pe patul plin cu oale de plastic. Deci serios, oare ele nu se vad?
 
Oricum nic ei nu sunt mai prejos. Pantalonii, le sunt lasati pana la genunchi, si tot asa, musai sa isi arate chilotii. Si daca  sunt cu inimoare e si mai fancy. Ca deh, sunt in cautare de aventuri cu pitipoance. Sa nu uitam de cozorocul ala al lor,’’ciupilica”, cum ii zice mama. Si lanturile de 5 kile care le atarna la gat, plus ghiuluirle , aratate ostentativ in poze. Iar daca au cate o poza in fata unui Mertan, care evident nu e a lor, e totul perfect.
 
Cat de prost sa fii sa nu iti dai seama ca esti de ras? Ca toata lumea face misto de tine, iar tie iti mai si place.