Singur acasa

Ma tot gandesc, daca mi-as lasa copila singura acasa. Inca nu am gasit raspunsul potrivit. Imi amintesc, ca parintii mei ne puneau cheia in gat si la revedere. Toata casa era a noastra. Ne mai intalneam cu ei, fie pe la amiaza, fie seara. Si noi mancam singuri, ne pregateam de scoala singuri. Si ce fain era! Puteam face tot ce vrem, ca doar eram singuri in casa.
 
Doar ca acuma parca sunt prea multe tentatii. Adica eu nu am de unde sa stiu ca in drumul copilei spre scoala, nu o ataca vreun nenorocit. Si atunci sa nu imi dau cu pumnii in cap? Cred ca m-as arunca de la etaj in secunda urmatoare. Nu e vorba ca nu as avea incredere in copiii mei, ca doar eu ii educ, nu am incredere deloc, in lumea in care traim. Poate era asa si atunci cand eram eu mica, insa multe lucruri nu se stiau, din pacate, sau din fericire. Da, singura in casa as lasa-o, as incuia usa, si i-as explica faptul ca in x timp mama vine inapoi. Doar ca nu stiu cum ar rezista si daca nu ar face vreo boacana. Insa la un moment dat tot va trebui sa fac si treaba asta, fiindca nu voi putea sa o tin mereu sub fusta mea. Din pacate.

Cand neamurile te scot din sarite....

Fac parte dintr-o familie numeroasa. Ma refer la partea cu unchi si matusi. Prin urmare, am o gramada de verisori, verisoare si nepoate. Culmea e ca pe cat de mult imi placea treaba asta cand eram mica, pe atat de tare o detest acuma. De ce? Fiindca sunt niste persoane barfitoare. Nu le scapa nimic. Dar nimic. Daca faci aia, de ce nu ai facut-o asa. Daca o faci asa, ca de ce nu o faci invers, ca era mai bine asa cum  zisesera ei. Horror. Ma enervez maxim cand ne intalnim.
 
Ultima mea vizita acolo a pus capac. Am zis ca prea curand nu am sa ii mai vizitez, fiindca numai o sa ma enervez. Toata lumea imi sare in cap, ca vezi doamne de ce imi trezesc copila noaptea sa faca pisu? Oare de ce? Sa nu faca pe ea!!!! Si cum eu nu i-am asculat, ce au facut? Exact ca un copil caruia ii iei jucaria... Fuga la ai mei parinti. Si cum nici ei nu stiu multe, m-au luat la 11 metri cum ca fii-mea nu se poate odihni noaptea ca o tot trezesc eu. Concluzia lor sa o las sa faca pe ea. Nu serios? Ma gandeam, oare lor le-ar conveni sa doarma uzi si neschimbati? Ma indoiesc amarnic. Dar cum au experienta vietii, normal ca au dreptate. Prin urmare, zic ca ei si fac fix ca mine. Eu sunt mama picei, prin urmare, am sa o cresc exact cum cred eu ca e mai bine pentru ea. Daca vreau o trezesc de 1000 de ori pe noapte, sa o pun pe olita. So what?

Pfuai ce nervi mi-am facut atunci, si acuma cand imi reamintesc. Asa ca am adoptat metoda mai rarut, ca-i mai dragut! Am sa mai merg in vizita, doar cand mi-oi vedea eu ceafa.

Android castiga teren in fata iOS

Nu e politicos s-o spunem, dar asta este adevarul: Android-ul este utilizat de catre oamenii cu un venit lunar mai mic, in timp ce iOS-ul este utilizat de catre oamenii “bogati”. Un sondaj efectuat in luna iunie, a acestui an, a confirmat acest lucru: Android-ul bate iOS-ul la nivelul tuturor categoriilor de venit, cu exceptia uneia. Ultimele stiri arata ca, printre utilizatorii casnici care au un venit destul de mare, un enorm 40% se identifica ca fiind utilizatori iOS, comparativ cu 31%, care se identifica drept utilizatori de Android. Asadar, este timpul pentru ca oamenii “avuti” sa duca Android-ul la un alt nivel.

iPhone-ul este considerat ca fiind un telefon pentru oamenii “bogati”, nu neaparat pentru ca este mai scump ci pentru ca se remarca usor, oriunde te-ai afla. Actuala generatie de iPhone costa la fel de mult si, uneori, mai putin decat o generatie de top a unui telefon cu Android. Dar, fiindca iPhone-ul a aparut primul, a castigat loialitatea si banii oamenilor “bogati” prin definitie. Avand initial un cost enorm, de 500 de dolari, a ramas scump pentru cateva generatii. Chiar si publicitatea s-a axat pe materialele sale premium, procesele sale de productie de calitate inalta si aplicatile atragatoare (platite, de altfel). Apple a comercializat cu succes iPhone-ul in intreaga lume.

Pe de alta parte, HTC One, cu carcasa din aluminiu, ecranul mare si viu, versiunile sale superioare de Gmail, Google Maps, browser-ul Chrome si controlul vocal Siri, care zdrobeste in orice mod posibil concurenta, este cu adevarat futurist si interesant. Este, de fapt, un declansator pentru gentrificarea Android-ului. Este un telefon foarte bun, la preturi accesibile, in magazinele care nu fac mai mult decat sa vanda telefoane aflate in oferta sau prin intermediul abonamentului. Asta il face diferit de alte telefoane de top cu Android de pe piata, cum ar fi Samsung Galaxy S IV.

Android-ul are flexibilitate, iOS-ul nu. Pe piata exista doar un iPhone, insa exista zeci de telefoane cu Android. Asadar, exista destul spatiu de extindere. Si incet, Google si producatorii de Android si-au dat seama de ce proprietarii de magazine din micile orase aleg sa comercializeze telefoane care sunt echipate cu Android: marjele de profit sunt cu mult mai mari, atunci cand sunt vandute “la liber”, adica atunci cand se achita suma integrala a telefonului.

Telefoanele cu sistem de operare Android sunt acum o optiune legitima pentru cei cu venituri mari. Pentru ca si aplicatiile Android au inceput sa fie tot mai folositoare pentru oamenii de afaceri, multe telefoane performante cu sistem de operare Android de pe piata, au inceput sa capete teren in fata clasicului iPhone. Ba, mai mult, nu trebuie sa platesti pentru mai tot ce urmeaza sa folosesti, ci le poti achizitiona gratuit de pe site-urile de specialitate.  

Femeile innebunite dupa curatenie

Casa mea nu arata ca o farmacie sau ca un spital. Avand in vedere ca am un copil, mereu e dezordine. Asa ca oricand vei veni in casa mea, vei gasi haine de-ale fetei imprastiate prin camera ei si jucariile aruncate pe jos. De fiecare data cand le strang, ea le pune pe jos sa se joace cu ele si acolo le lasa. Iar eu de multe ori nu prea am chef sa le strang. Ar insemna sa fac asta zilnic.
 
Fac o data pe saptamana curatenie, sters praf, aspirat, spalat, sters mobila etc si in timpul saptamanii, mai sterg din cand in cand parful si mai aspir. Restul timpului il aloc piticei, si fac de mancare. Sunt femei care de cum vad o scama pe jos, hop sar sa o adune. Din partea mea scama aia poate sa ramana acolo pana prinde flori. Mama e genul asta de femeie. Casa musai sa fie luna, ca altfel e jale. Cand era a mea mica si mergeam in vizita, daca manca pufuleti si ii imprastia, pfuai ce se enerva. Fugea repede, repejor dupa maturica si lopata sa stranga una doua. La mine cand vine in vizita, foarte rar ce-i drept, mereu ma scoate din sarite. Niciodata nu ii convine nimic. Vede praf pana si acolo unde nu e. Cred ca are niste ochi de vulturi ca vede pe o distanta incredibila. Asa ca prefer sa nu vina la mine in vizita, decat sa ma tot apostrofeze, ca nu am maturat bine, sau ca nu am spalat oala cum trebuie, etc. Mai rarut ca-i mai dragut. Oricum cred ca femeile astea au ceva probleme la mansarda. Ma rog in general au probleme cu nervii. Sau cel putin asa se zice.
 
 Decat asa mai bine ca mine. Cui nu-i place cum arata casa mea, sa nu vina in vizita si nu ma deranjeaza. Am mai multa liniste in casa.

Ce e de vazut la televizor?

As vrea tare mult sa-mi spuna si mie cineva, ce e de vazut interesant la televizor. Vad ca mai nou toate filmele sunt in reluare, iar emisiunile tv sunt de un prost gust total. Cand ma pun seara in pat si incep sa butonez telecomanda, nu gasesc nimic interesant la ce sa ma uit. Doar reluari peste reluari. Si daca nu sunt reluari, sunt emisiuni in care se promoveaza prostia si nuditatea la greu.
 
Stiu ca mai demult erau o gramada de posibilitati la televizor. Ma refer la emisiuni de vazut. Copiii aveau in week-end emisiunile lor, iar adultii la fel. Azi nu prea mai gasesti asa ceva. E trist cand vrei sa te uiti la televizor si vezi doar femei despuiate, care se lauda cu ultima lor cucerire, sau si mai rau, se plange cum a batut-o domnul x in urma cu 100 de ani. Se pare ca lumea se schimba relativ repede, insa noi cam ramanem in urma si asta nu e bine.

Canicula – mereu o surpriza pentru Bucuresti

Desi de multa vreme verile caniculare nu mai sunt o noutate pentru nimeni, pentru autoritatile din Bucuresti temperaturile de peste 40 de grade (evident, neanuntate si nedeclarate ca atare…) vin mereu ca o lovitura in moalele capului. An de an, in fiecare vara, printre alte generalitati,  buletinele de stiri in cautare de senzational ne anunta numarul batranilor care au cazut pe strazi, secerati de canicula, numarul de cardiaci care au suferit atacuri din pricina temperaturilor ridicate si a disconfortului termic. 

Este deja o regula sa vedem stirile de la ora 19.00 incepand dramatic, cu o imagine alb-negru, cu un termometru urias pe ecran aratand un mercur in urcare vertiginoasa, o victima cazuta in strada, o sirena a unui echipaj Smurd si totul insotit de o muzica dramatica… Cu toate acestea, nu vad angajatori sa isi copleseasca angajatii cu sticle de apa rece, sau sa le permita momente de pauza atunci cand canicula este la apogeu. De asemenea, nu vad nici prea multe puncte de prim ajutor sau dozatoare de apa instalate in punctele principale de trafic. In schimb, nu pot sa neg – am vazut anul acesta pentru prima oara echipe de la Primaria sectorului 4 impartind sticle de apa plata in parcuri, pentru copii. A fost ceva atat de “socant” pentru Bucuresti (pentru Romania, de fapt) incat mi-am dorit sa vad si o legitimatie, pentru ca nu imi venea sa cred ca o primarie s-ar gandi si la rezidentii sectorului respectiv…

Copiute sau fituici?

Cand eram in generala, foarte  rar apelam la asa ceva. Imi era frica sa nu ma prinda vreun profesor si sa imi dea vreun 2. La noi se dadea doi, pentru copiat, nu unu. Dar la orele mai lejere imi mai permiteam si eu sa-mi fac cate o fituica. Si mi-am dat seama ca daca tot stau in prima banca, nu prea o sa se uite profa la mine. O sa fie prea ocupata sa se uite la cei din spatele meu.
 
Tin minte ca aveam un penar, relativ mare, penar ce mi-l aranjam mereu in forma de triunghi. Asta in special la lucrari, fiindca avea o folie transparenta unde imi puteam pune fituica. Si daca venea vreun prof pe langa banca mea, impingeam partea aceea si nu se mai vedea. Adevarat insa, ca ma treceau toate apele si deveneam ca un rac. De-asta nu imi placea mie sa copiez. Fiindca desi nu ma prindeau efectiv cu fituica, se vedea pe mine ca sunt agitata. Oare de ce ? Fiindca pesemne ma simteam cu musca pe caciula. In liceu insa, lucrurile s-au schimbat. Copiam la greu, mai ales cand nu stiam  nimic, pentru materia respectiva. Nu ma mai temeam pentru nota. Tot aia era. Am schimbat scoala, am schimbat si modul de gandire. Insa nu prea m-au prins profesorii. Dar e si asta la fel de adevarat ca la materiile importante, nu prea aveai cum sa copiezi. Asa stateau profii printre banci ca niste politisti.
 
In ziua de azi, am observat ca exista tot felul de instrumente care te ajuta sa copiezi, pana si la cele mai importante examene din viata ta, fara sa dai de banuit. Eu una nu as avea curajul sa folosesc asa ceva. Daca vreau sa  trec un examen, oare nu e mai bine sa scriu exact ce stiu, decat sa regret mai tarziu ca am copiat?

Vanitatile lumii

Sa nu avem incredere in vanitatile lumii. Sa avem incredere in iubire, in adevar si sa nu ne pierdem credinta printre cararile vietii. Chiar daca seara ne gaseste obositi intr-o lenjerie de pat satinata, incercarea vine din puterea de a ne regasi zambetul in noi si in ceilalti.

Uneori este mai usor de aratat cu degetul spre o situatie rupta din alta lume, spre o persoana care greseste, caci tendinta de a judeca ne sta in fire. Ambitia neintemeiata de a crede ca esti cineva si nu ambitia de a fi cineva se inscrie pe lista nesfarsita de vanitati ce la sfarsit nu ne va aduce laude ci dimpotriva critici.

Cand nu ai imaginatie, existi in lumea inventata de tine ca erou principal. Cand ai imaginatie in lumea inventata exista eroi ce mai presus de toate stiu sa valorifice candorile lumii. Inchipuirea ta dictata dintr-o lenjerie de pat pe muchia noptii se dilata si cuprinde si celelalte personaje care laolalta stiu sa joace pe rand toate rolurile vietii.

Ar fi interesant sa ne intalnim in doua locuri total diferite dar pe aceeasi coordonata de timp, pe coordonata realitatii cu eroii pe care imaginatia i-a creat si pe care ni i-a dat spre ingrijire. Fara sa facem o sortare dupa un anumit criteriu, inmagazinam in suflet experiente, incercari, intrebari si raspunsuri. Pe marginea scenei, realizam cum vanitatile lumii infasurate odata cu trupurile obosite intr-o lenjerie de pat matasoasa, se odihnesc in staruinta de a purcede apasat pe aceleasi carari cu valorile fiintei noastre.

In tiparele create de unii si altii ne gasim forma fara a o deslusi in totalitate. Desi, avem constiinta sinelui trebuie sa avem in vedere si vanitatea pentru a o indrepta si a dobandi cunoasterea prin propriile experiente. Pentru ca oamenii fac diferenta, globul de cristal in care traim este sabotat si reinventat pentru a crea alte povesti.

Facem sau nu facem sport?

Cat de des faceti sport? Eu aproape deloc. Erau momente cand imi placea sa merg in cluburi sa dansez, dar asta nu stiu daca se poate numi sport. Stiu e trist ca nu fac sport, dar spre nefericirea mea nicodata nu mi-a placut sportul. Mereu imi faceam rost de scurtiri cand eram la scoala. Iar de cand am inceput sa port ochelari, m-am scos. Imi faceam rost de scutire pe tot anul.

La facultate insa nu am mai scapat. Musai era sa fac un pic de aerobic. Ieseam de la orele alea lesniata. Abia asteptam sa ajung acasa sa ma trantesc in pat. In mod normal puteam merge pe jos pana acasa. Insa lenea e cucoana mare la mine si am preferat sa merg cu autobusul. Macar ca as avea de unde alege sa fac sport. As putea face zumba, sau chiar si jogging, as putea merge la cursuri de dans. Da, as putea...  Intrebarea e, oare chiar vreau? Nu de alta dar sunt chiar foarte slaba, si daca ma mai bag si la sport as ajunge piele si os. Singurul meu sport e plimbarea. Ma plimb de acasa pana la cresa si de la cresa pana acasa.Fac traseul asta de 4 ori pe zi. Asa ca nu sunt chiar o sedentara, cum ar crede lumea. Mai merg pe jos si pana in centrul orasului. Si mai vin si pe jos. Rar, ce-i drept, dar mai ma si plimb pe distante lungi.

Ce semnifica drpciv

Drpciv este o institutie, apartinand Minsterului Afacerilor Interne, ce se ocupa cu eliberarea permiselor de conducere si de inmatricularea vehiculelor in Romania. Site-ul acestora este unul din cele mai vizitate si complete site-uri apartinand unui minister. Aici puteti gasi informatii actualizate legate de modificarile aduse procedurii de obtinere a permisului auto dar si date legate de inmatricularea vehiculelor, cum ar fi: numerele provizorii, actele necesare inmatricularii, pasii care trebuie urmati, ba chiar aveti posibilitatea sa descarcati formulare (cereri, fisa de inmatriculare). Fara a fi nevoie sa parcurgeti dumneavoastra un drum un plus, puteti sa aflati direct care este programul, adresa institutiei si numerele de telefon in caz ca aveti orice nelamurire sau doriti o audienta.

Site-ul se adreseaza si celor care incearca sa obtina permisul auto. Pentru orice categorie de permis ati aplicat, aici puteti gasi cele mai actualizate forme de chestionare si aplicatii pentru o pregatire cat mai corecta si pe intelesul dumneavoastra. De asemenea, legislatia nu vi se va mai parea imposibil de inteles si de retinut. Pe site-ul drpciv legislatia este explicata pe intelesul tuturor si este actualizata conform modificarilor destul de frecvente facute de minister. Pentru a fi 100% sigur pe tine cand o sa fii in fata calculatorului la proba teoretica cei de la drpciv au pregatit si o aplicatie online cu ajutorul careia se poate simula aceasta proba. O alta aplicatie interesanta este un  calculator al taxei de poluare. Pentru a putea profiat de cele doua aplicatii nu trebuie de cat sa va faceti un cont pe site care sa includa adresa dumneavoastra de e-mail si o parola. Veti primi pe mail un link pe care daca il accesati va activati automat contul.

In cazul in care va inmatriculati masina si aveti deja in minte un numar puteti verifica daca este disponibil atat in zona Bucurestiului cat si in provincie. Pe site puteti afla si parerile altor persoane, puteti adresa intrebari si face schimb de opinii.

Pitiponci si pitipoance

Cu siguranta a-ti intalnit si voi personaje din astea. La inceput ma enervau la culme, insa acuma mi se pare amuzant. Oare ei chiar nu isi dau seama cat de caraghiosi, stupizi, si ciudati sunt? Pe mine ma amuza teribil, mai ales cand vad fete, machiate cu 10 kile de farduri, cu fustele scurte ca poti sa iti dai seama ce culoare are lenjeria de pe ele. Si da, mai poarta si sutiene cu vreo 3 numere mai mici, sa le sara tatele afara din piept.
 
Iar coafura. Coafura multora dintre ele ma da pe spate. Fie au parul intins maxim, fie au in  par tot felul de brizbrizuri, de parca ai fi la vreo petrecere din astea colorata. Si nu conteaza cat de rece e afara, chiar de ar fi -20 de grade, ele sunt cu spatele gol, si cu decolteul la vedere. Isi mai si fac poze din astea sofisticate, pe teracota bunicii, in capita cu fan, sau pe patul plin cu oale de plastic. Deci serios, oare ele nu se vad?
 
Oricum nic ei nu sunt mai prejos. Pantalonii, le sunt lasati pana la genunchi, si tot asa, musai sa isi arate chilotii. Si daca  sunt cu inimoare e si mai fancy. Ca deh, sunt in cautare de aventuri cu pitipoance. Sa nu uitam de cozorocul ala al lor,’’ciupilica”, cum ii zice mama. Si lanturile de 5 kile care le atarna la gat, plus ghiuluirle , aratate ostentativ in poze. Iar daca au cate o poza in fata unui Mertan, care evident nu e a lor, e totul perfect.
 
Cat de prost sa fii sa nu iti dai seama ca esti de ras? Ca toata lumea face misto de tine, iar tie iti mai si place.

Cum se poate slabii sanatos si fara eforturi fizice prea mari:

Foarte multe persoane isi doresc sa slabeasca mult intr-un timp cat mai scurt posibil, insa multe dintre aceste persoane apeleaza la diete stricte sau pur si simplu infometarea, lucru care face mai mult rau decat bine organismului. Pentru a slabii sanatos este necesar in primul rand, un program simplu, care trebuie respectat zilnic. Cu toate ca majoritatea peroanelor isi petrec mai mult de 8 ore pe zi la locul de munca, nimic nu ii poate impiedica in procesul realizarii unui plan fix de alimentatie si somn. Pe langa pierderea surplusului de kilograme, programul fix de alimenatatie si somn revigoreaza foarte mult organismul si ofera o stare psihica de invidiat, astfel eliminandu-se si nedoritele insomnii.

Etapele procesului de slabire sanatos:

Cu siguranta cea mai grea perioada a acestui proces este dimineata, asadar este recomandata trezirea cu 30 minute sau o ora mai devreme pentru a face putina miscare. Aceste miscari pot sa alterneze si sa conste in: mers lejer, mers vioi, alergat, fandari, genoflexiuni, pe o perioada de 30 minute. Odata facute aceste exercitii va veti incepe ziua minunat avand o stare fizica si psihica de invidiat, iar cu trecerea timpului organismul si psihicul se va obisnui cu aceasta stare. De asemenea, este extrem de importanta respectarea micului de jun, in acest sens fiind recomandate alimente usoare gen: cereale cu lapte, iaurt, nuci, sau branza. Cu toate ca pare absurd, urcatul scarilor este un avantaj deosebit in procesul slabirii sanatoase, iar pe langa faptul ca se pot pierde si 10 calorii pe minut, urcatul scarilor tonifiaza musculatura picioarelor. Pentru arederea caloriilor, exercitiile cu o gantera usoara sunt etrem de utile, astfel pe parcursul a 5 minute se pot arde aproximativ 20 de calorii si evident se tonifiaza musculatura. Nutritionistii recomanda ca intre masa de la micul de jun si masa de pranz, organismul sa fie alimentat cu o gustare in cantitate mica, insa aceasta sa fie sanatoasa, de exemplu: cateva lingurite de humus si o felie sau 2 de paine. Masa de pranz se va servii la un interval prestabilit dinainte, iar servirea acestei importante mese se va face zilnic la aceasi ora. Alimentele recomandate pentru masa de pranz sunt: tonul, maslinele, rosiile, branza feta, legumele verzi amestecate cu putin ulei de masline, toate acestea reprezentand o masa absolut delicioasa pe placul majoritatii persoanelor, fiind desigur, extrem debenefica si pentru sanatatea organismului. In ceea ce priveste servirea cinei, se va face sera in jurul orei 19, iar aceasta trebuie sa aiba un continut ridicat de fibre si proteine. Alimentele care se pot consuma la cina sunt: fasolea neagra, spanacul, branza, cascavalul, sau avocado. Dupa consumarea lor aceste alimente dau o senzatie de saturatie fara a exista vreun pericol de adaugare de noi kilograme. Ca ultima etapa in procesul de slabire sanatos, exte reprezentat de ora de culcare, aceasta trebuie sa fie la o ora stabilita chiar de catre dumneavoastra, doar ca in fiecare seara sa fie la aceeasi ora si de asemenea, sa se indeplineasca cele 8 ore de odihna necesare. Pe langa toate aceste aspecte, mai este recomandat rasul si elimimnarea cat se poate de mult a stresului.


Eurovision - Cezar Ouatu, 1-0

Ouu da. S-a incheiat si editia Eurovision a anului 2013. Asa cum, probabil, ne asteptam cu totii, Danemarca a iesit invingatoare. Emmelie De Forest a reusit sa atraga, cu melodia “Only Teardrops”, cele mai multe voturi din partea celorlalte tari participante. Cu vocea ei minunata si cu zambetul mereu pe buze, Emmelie De Forest a smuls cele mai multe voturi de la telespectatori si de la juriu deopotriva.

Nu acelasi lucru putem spune si depre reprezentantul Romaniei, Cezar Ouatu, care nu a reusit sa adune prea multe voturi din partea telespectatorilor si a iesit pe locul 13. Foarte increzator pe abilitatile sale de contratenor, Cezar spera sa se claseze pe unul din locurile fruntase ale competitiei. Se pare ca telespactatorii nu i-au agreat melodia, drept dovada, voturile au fost foarte putine, chiar si de la tari in care locuiesc foarte multi romani, ori tarile invecinate Romaniei. Poate pe viitor, va alege o melodie care sa dea mai bine la public ori una care sa ii puna cu adevarat in valoare calitatile, pentru a nu mai ajunge la mijlocul clasamentului. Succes, Cezar!

Inscriere in directoare web romanesti

Cand vine vorba de inscriere in directoarele web romanesti si cum sa faci pentru a obtine o pozitie mai buna in rezultatele diverselor motoare de cautare parerile sunt impartite. In primul rand trebuie sa stii ca aceste directoare sunt impartie in doua ramuri: - directoare generale, care sunt structurate pe diferite categorii si cuprind o gama larga de domenii de activitate si directoarele web de nisa care sunt directoarele special create pentru un anumit tip de activitate. In functie de specificul domeniului tau, specialistii in online recomanda sa-ti indrepti atentia catre cea de-a doua categorie. Inscrierea in drectoarele web nisate iti poate aduce un numar mult mai mare de vizualizari si un loc fruntas in cautari. Aceiasi specialisti atrag atentia ca piata online din Romania este tot mai competitiva si pe langa inscrierea in directoare web din nisa ta de activitate, este bine sa-ti indrepti atentia si catre crearea si postarea articolelor de calitate pe anumite site-uri care permit acest lucru, cu un link catre site-ul tau. Utilizatorii apreciaza articolele relevante cu informatii cat mai detaliate dar mai ales articolele unice.De aceea, daca iti doresti pastrare utilizatorilor acorda atentie sporita continutului articolelor tale.

In cazul in care nu ai optat inca pentru una dintre cele doua variante de directoare si te interezeaza obtinerea unor rezultate vizibile este bine sa iei in considerare ofertele propuse de catre diferite firme de profil. Daca ai prieteni care folosesc deja acest tip de serviciu, solicita mai multe detalii si chiar o recomandare. Poti apela atat la o firma cat si la serviciile oferite de freelanceri. Preturile difera foarte mult dar si calitatea serviciilor este pe masura. In general este bine sa apelezi la o firma atat pentru experienta pe care aceasta o are in prestarea acestui serviciu cat si datorita faptului ca inscrierea se face manual, ceea ce implica anumite resurse si un timp de procesare mai lung.Toate acestea determina durabilitatea unui director si prin urmare existenta un backlink in timp de pe acel director catre pagina ta web.

Ani de liceu

In curand se implinesc 10 ani de la terminarea liceului. Si abia astept sa imi revad colegii de clasa, sa vedem cum si-a aranjat fiecare viata. Perioada din liceu a fost cea mai frumoasa etapa din viata mea. Pe atunci nu aveam nici o grija, nici un gand, mergeam la scoala, veneam acasa, ieseam afara. Si da, mai si invatam din cand in cand:). Imi amintesc cu placere de orele de teatru, de cele de cor. Era o  adevarata relaxare sa merg la scoala. Pauza mare era mereu destinata plimbarilor pe langa curtea scolii, sau a  unui suc. Aveam o pauza de 20 de minute, pauza de care ne bucuram din plin. Doar ca zburau atat de repede cele 20 de minute... Singurul lucru care ne dadea mereu fiori, mie cel putin, era momentul acela, cand eram scoasa la raspuns, sau cand trebuia sa dam un extemporal. Insa a fost frumos. Mi-a placut la nebunie, sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa merg la scoala, sa petrec timpul cu colegii mei de clasa. Clasa a 12-a a fost cea mai frumoasa. Invatam pentru bac, si in acelasi timp, ne pregateam pentru  banchetul de sfarsit de an scolar. Toata lumea se pregatea pentru pozele de promotie, pentreu hainele din ultima zi, pentru festivitate. Insa cu siguranta toti am asteptat cel mai mult banchetul, marea petrecere de la restaurant. Si a meritat pe deplin. A fost fantastic! Toata lumea s-a simtit extraordinar. Imi amintesc ziua aceea parca ar fi fost ieri. Sper ca la intalnirea de 10 ani sa ne simtim cel putin la fel de bine ca la acel banchet. Sunt curioasa cati dintre ei isi vor aminti nazbatiile din liceu.