Facem sau nu facem sport?

Cat de des faceti sport? Eu aproape deloc. Erau momente cand imi placea sa merg in cluburi sa dansez, dar asta nu stiu daca se poate numi sport. Stiu e trist ca nu fac sport, dar spre nefericirea mea nicodata nu mi-a placut sportul. Mereu imi faceam rost de scurtiri cand eram la scoala. Iar de cand am inceput sa port ochelari, m-am scos. Imi faceam rost de scutire pe tot anul.

La facultate insa nu am mai scapat. Musai era sa fac un pic de aerobic. Ieseam de la orele alea lesniata. Abia asteptam sa ajung acasa sa ma trantesc in pat. In mod normal puteam merge pe jos pana acasa. Insa lenea e cucoana mare la mine si am preferat sa merg cu autobusul. Macar ca as avea de unde alege sa fac sport. As putea face zumba, sau chiar si jogging, as putea merge la cursuri de dans. Da, as putea...  Intrebarea e, oare chiar vreau? Nu de alta dar sunt chiar foarte slaba, si daca ma mai bag si la sport as ajunge piele si os. Singurul meu sport e plimbarea. Ma plimb de acasa pana la cresa si de la cresa pana acasa.Fac traseul asta de 4 ori pe zi. Asa ca nu sunt chiar o sedentara, cum ar crede lumea. Mai merg pe jos si pana in centrul orasului. Si mai vin si pe jos. Rar, ce-i drept, dar mai ma si plimb pe distante lungi.

Ce semnifica drpciv

Drpciv este o institutie, apartinand Minsterului Afacerilor Interne, ce se ocupa cu eliberarea permiselor de conducere si de inmatricularea vehiculelor in Romania. Site-ul acestora este unul din cele mai vizitate si complete site-uri apartinand unui minister. Aici puteti gasi informatii actualizate legate de modificarile aduse procedurii de obtinere a permisului auto dar si date legate de inmatricularea vehiculelor, cum ar fi: numerele provizorii, actele necesare inmatricularii, pasii care trebuie urmati, ba chiar aveti posibilitatea sa descarcati formulare (cereri, fisa de inmatriculare). Fara a fi nevoie sa parcurgeti dumneavoastra un drum un plus, puteti sa aflati direct care este programul, adresa institutiei si numerele de telefon in caz ca aveti orice nelamurire sau doriti o audienta.

Site-ul se adreseaza si celor care incearca sa obtina permisul auto. Pentru orice categorie de permis ati aplicat, aici puteti gasi cele mai actualizate forme de chestionare si aplicatii pentru o pregatire cat mai corecta si pe intelesul dumneavoastra. De asemenea, legislatia nu vi se va mai parea imposibil de inteles si de retinut. Pe site-ul drpciv legislatia este explicata pe intelesul tuturor si este actualizata conform modificarilor destul de frecvente facute de minister. Pentru a fi 100% sigur pe tine cand o sa fii in fata calculatorului la proba teoretica cei de la drpciv au pregatit si o aplicatie online cu ajutorul careia se poate simula aceasta proba. O alta aplicatie interesanta este un  calculator al taxei de poluare. Pentru a putea profiat de cele doua aplicatii nu trebuie de cat sa va faceti un cont pe site care sa includa adresa dumneavoastra de e-mail si o parola. Veti primi pe mail un link pe care daca il accesati va activati automat contul.

In cazul in care va inmatriculati masina si aveti deja in minte un numar puteti verifica daca este disponibil atat in zona Bucurestiului cat si in provincie. Pe site puteti afla si parerile altor persoane, puteti adresa intrebari si face schimb de opinii.

Pitiponci si pitipoance

Cu siguranta a-ti intalnit si voi personaje din astea. La inceput ma enervau la culme, insa acuma mi se pare amuzant. Oare ei chiar nu isi dau seama cat de caraghiosi, stupizi, si ciudati sunt? Pe mine ma amuza teribil, mai ales cand vad fete, machiate cu 10 kile de farduri, cu fustele scurte ca poti sa iti dai seama ce culoare are lenjeria de pe ele. Si da, mai poarta si sutiene cu vreo 3 numere mai mici, sa le sara tatele afara din piept.
 
Iar coafura. Coafura multora dintre ele ma da pe spate. Fie au parul intins maxim, fie au in  par tot felul de brizbrizuri, de parca ai fi la vreo petrecere din astea colorata. Si nu conteaza cat de rece e afara, chiar de ar fi -20 de grade, ele sunt cu spatele gol, si cu decolteul la vedere. Isi mai si fac poze din astea sofisticate, pe teracota bunicii, in capita cu fan, sau pe patul plin cu oale de plastic. Deci serios, oare ele nu se vad?
 
Oricum nic ei nu sunt mai prejos. Pantalonii, le sunt lasati pana la genunchi, si tot asa, musai sa isi arate chilotii. Si daca  sunt cu inimoare e si mai fancy. Ca deh, sunt in cautare de aventuri cu pitipoance. Sa nu uitam de cozorocul ala al lor,’’ciupilica”, cum ii zice mama. Si lanturile de 5 kile care le atarna la gat, plus ghiuluirle , aratate ostentativ in poze. Iar daca au cate o poza in fata unui Mertan, care evident nu e a lor, e totul perfect.
 
Cat de prost sa fii sa nu iti dai seama ca esti de ras? Ca toata lumea face misto de tine, iar tie iti mai si place.

Cum se poate slabii sanatos si fara eforturi fizice prea mari:

Foarte multe persoane isi doresc sa slabeasca mult intr-un timp cat mai scurt posibil, insa multe dintre aceste persoane apeleaza la diete stricte sau pur si simplu infometarea, lucru care face mai mult rau decat bine organismului. Pentru a slabii sanatos este necesar in primul rand, un program simplu, care trebuie respectat zilnic. Cu toate ca majoritatea peroanelor isi petrec mai mult de 8 ore pe zi la locul de munca, nimic nu ii poate impiedica in procesul realizarii unui plan fix de alimentatie si somn. Pe langa pierderea surplusului de kilograme, programul fix de alimenatatie si somn revigoreaza foarte mult organismul si ofera o stare psihica de invidiat, astfel eliminandu-se si nedoritele insomnii.

Etapele procesului de slabire sanatos:

Cu siguranta cea mai grea perioada a acestui proces este dimineata, asadar este recomandata trezirea cu 30 minute sau o ora mai devreme pentru a face putina miscare. Aceste miscari pot sa alterneze si sa conste in: mers lejer, mers vioi, alergat, fandari, genoflexiuni, pe o perioada de 30 minute. Odata facute aceste exercitii va veti incepe ziua minunat avand o stare fizica si psihica de invidiat, iar cu trecerea timpului organismul si psihicul se va obisnui cu aceasta stare. De asemenea, este extrem de importanta respectarea micului de jun, in acest sens fiind recomandate alimente usoare gen: cereale cu lapte, iaurt, nuci, sau branza. Cu toate ca pare absurd, urcatul scarilor este un avantaj deosebit in procesul slabirii sanatoase, iar pe langa faptul ca se pot pierde si 10 calorii pe minut, urcatul scarilor tonifiaza musculatura picioarelor. Pentru arederea caloriilor, exercitiile cu o gantera usoara sunt etrem de utile, astfel pe parcursul a 5 minute se pot arde aproximativ 20 de calorii si evident se tonifiaza musculatura. Nutritionistii recomanda ca intre masa de la micul de jun si masa de pranz, organismul sa fie alimentat cu o gustare in cantitate mica, insa aceasta sa fie sanatoasa, de exemplu: cateva lingurite de humus si o felie sau 2 de paine. Masa de pranz se va servii la un interval prestabilit dinainte, iar servirea acestei importante mese se va face zilnic la aceasi ora. Alimentele recomandate pentru masa de pranz sunt: tonul, maslinele, rosiile, branza feta, legumele verzi amestecate cu putin ulei de masline, toate acestea reprezentand o masa absolut delicioasa pe placul majoritatii persoanelor, fiind desigur, extrem debenefica si pentru sanatatea organismului. In ceea ce priveste servirea cinei, se va face sera in jurul orei 19, iar aceasta trebuie sa aiba un continut ridicat de fibre si proteine. Alimentele care se pot consuma la cina sunt: fasolea neagra, spanacul, branza, cascavalul, sau avocado. Dupa consumarea lor aceste alimente dau o senzatie de saturatie fara a exista vreun pericol de adaugare de noi kilograme. Ca ultima etapa in procesul de slabire sanatos, exte reprezentat de ora de culcare, aceasta trebuie sa fie la o ora stabilita chiar de catre dumneavoastra, doar ca in fiecare seara sa fie la aceeasi ora si de asemenea, sa se indeplineasca cele 8 ore de odihna necesare. Pe langa toate aceste aspecte, mai este recomandat rasul si elimimnarea cat se poate de mult a stresului.


Eurovision - Cezar Ouatu, 1-0

Ouu da. S-a incheiat si editia Eurovision a anului 2013. Asa cum, probabil, ne asteptam cu totii, Danemarca a iesit invingatoare. Emmelie De Forest a reusit sa atraga, cu melodia “Only Teardrops”, cele mai multe voturi din partea celorlalte tari participante. Cu vocea ei minunata si cu zambetul mereu pe buze, Emmelie De Forest a smuls cele mai multe voturi de la telespectatori si de la juriu deopotriva.

Nu acelasi lucru putem spune si depre reprezentantul Romaniei, Cezar Ouatu, care nu a reusit sa adune prea multe voturi din partea telespectatorilor si a iesit pe locul 13. Foarte increzator pe abilitatile sale de contratenor, Cezar spera sa se claseze pe unul din locurile fruntase ale competitiei. Se pare ca telespactatorii nu i-au agreat melodia, drept dovada, voturile au fost foarte putine, chiar si de la tari in care locuiesc foarte multi romani, ori tarile invecinate Romaniei. Poate pe viitor, va alege o melodie care sa dea mai bine la public ori una care sa ii puna cu adevarat in valoare calitatile, pentru a nu mai ajunge la mijlocul clasamentului. Succes, Cezar!

Inscriere in directoare web romanesti

Cand vine vorba de inscriere in directoarele web romanesti si cum sa faci pentru a obtine o pozitie mai buna in rezultatele diverselor motoare de cautare parerile sunt impartite. In primul rand trebuie sa stii ca aceste directoare sunt impartie in doua ramuri: - directoare generale, care sunt structurate pe diferite categorii si cuprind o gama larga de domenii de activitate si directoarele web de nisa care sunt directoarele special create pentru un anumit tip de activitate. In functie de specificul domeniului tau, specialistii in online recomanda sa-ti indrepti atentia catre cea de-a doua categorie. Inscrierea in drectoarele web nisate iti poate aduce un numar mult mai mare de vizualizari si un loc fruntas in cautari. Aceiasi specialisti atrag atentia ca piata online din Romania este tot mai competitiva si pe langa inscrierea in directoare web din nisa ta de activitate, este bine sa-ti indrepti atentia si catre crearea si postarea articolelor de calitate pe anumite site-uri care permit acest lucru, cu un link catre site-ul tau. Utilizatorii apreciaza articolele relevante cu informatii cat mai detaliate dar mai ales articolele unice.De aceea, daca iti doresti pastrare utilizatorilor acorda atentie sporita continutului articolelor tale.

In cazul in care nu ai optat inca pentru una dintre cele doua variante de directoare si te interezeaza obtinerea unor rezultate vizibile este bine sa iei in considerare ofertele propuse de catre diferite firme de profil. Daca ai prieteni care folosesc deja acest tip de serviciu, solicita mai multe detalii si chiar o recomandare. Poti apela atat la o firma cat si la serviciile oferite de freelanceri. Preturile difera foarte mult dar si calitatea serviciilor este pe masura. In general este bine sa apelezi la o firma atat pentru experienta pe care aceasta o are in prestarea acestui serviciu cat si datorita faptului ca inscrierea se face manual, ceea ce implica anumite resurse si un timp de procesare mai lung.Toate acestea determina durabilitatea unui director si prin urmare existenta un backlink in timp de pe acel director catre pagina ta web.

Ani de liceu

In curand se implinesc 10 ani de la terminarea liceului. Si abia astept sa imi revad colegii de clasa, sa vedem cum si-a aranjat fiecare viata. Perioada din liceu a fost cea mai frumoasa etapa din viata mea. Pe atunci nu aveam nici o grija, nici un gand, mergeam la scoala, veneam acasa, ieseam afara. Si da, mai si invatam din cand in cand:). Imi amintesc cu placere de orele de teatru, de cele de cor. Era o  adevarata relaxare sa merg la scoala. Pauza mare era mereu destinata plimbarilor pe langa curtea scolii, sau a  unui suc. Aveam o pauza de 20 de minute, pauza de care ne bucuram din plin. Doar ca zburau atat de repede cele 20 de minute... Singurul lucru care ne dadea mereu fiori, mie cel putin, era momentul acela, cand eram scoasa la raspuns, sau cand trebuia sa dam un extemporal. Insa a fost frumos. Mi-a placut la nebunie, sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa merg la scoala, sa petrec timpul cu colegii mei de clasa. Clasa a 12-a a fost cea mai frumoasa. Invatam pentru bac, si in acelasi timp, ne pregateam pentru  banchetul de sfarsit de an scolar. Toata lumea se pregatea pentru pozele de promotie, pentreu hainele din ultima zi, pentru festivitate. Insa cu siguranta toti am asteptat cel mai mult banchetul, marea petrecere de la restaurant. Si a meritat pe deplin. A fost fantastic! Toata lumea s-a simtit extraordinar. Imi amintesc ziua aceea parca ar fi fost ieri. Sper ca la intalnirea de 10 ani sa ne simtim cel putin la fel de bine ca la acel banchet. Sunt curioasa cati dintre ei isi vor aminti nazbatiile din liceu.

Poftele in timpul sarcinii

Cuprins

  • Carnea in timpul sarcinii si combinatiile ciudate
  • Pofta de obiecte
  • Care este cauza poftelor din sarcina?
Cu siguranta, v-ati intrebat, vreodata, cum apar poftele din sarcina sau de ce unele femei simt nevoia sa manance unele dintre cele mai ciudate lucruri sau combinatii de mancaruri, deoarece, daca cele mai des intalnite gusturi dorite in graviditate sunt cele dulci, sarate, condimentate sau acre, o combinatie intre acestea nu cred ca ar incanta prea multa lume.

Carnea in timpul sarcinii si combinatiile ciudate

Totusi, daca iti este pofta de carne, atunci cand esti gravida, poate ca cel mai indicat este sa iti iei gandul de la acest aliment, daca dorinta este de grasime sau prajeala. Sa nu uitam, insa, ca este important sa aveti si o parte a alimentatiei bazata pe carne, deoarece ea contine proteine si vitamina K, necesare atat mamei, cat si fatului. De aceea, orice ti-ar dicta poftele, incearca sa mentii un echilibru sanatos din acest punct de vedere.

Daca ne amuzam atunci cand auzim de combinatii precum „inghetata cu hamsii”, femeile gravide o considera o adevarata delicatesa, iar sotii lor o pacoste, deoarece majoritatea poftelor apar la ore imposibile. Si, deoarece astfel de pofte se caracterizeaza prin alimente care nu erau obisnuite in alimentatia gravidei inainte de sarcina, cu siguranta este o slaba sanse ca ele sa se gaseasca in frigider. Astfel, poate ca ar fi indicat ca, atunci cand sotia dumneavoastra ramane gravida, sa va faceti o lista cu magazinele non-stop din oras.

Pofta de obiecte

In ceea ce priveste pofta de lucruri non-alimentare in timpul sarcinii, aceasta conditie se numeste „Pica”, si merge pana acolo incat femeia gravida doreste sa manance detergent, pasta de dinti, piulite si, in general, cam orice. Specialistii explica acest fenomen prin frica de durerile nasterii sau prin stressul cauzat de perioada de graviditate, in urma caruia se secreta un hormon care cauzeaza aceste pofte ciudate in sarcina.

Care este cauza poftelor din sarcina?

Stiti momentul in care treceti pe langa un chiosc de vata de zahar sau pe langa o brutarie si mirosul va atrage sa cumparati respectivul produs? Femeile gravide au un simt olfactiv mult mai dezvoltat decat in mod normal, astfel incat, este nevoie doar sa li se para ca un anumit miros provine de la un anumit aliment, incat sa li se faca pofta de el. Aceasta ar fi o explicatie, insa exista mult mai multe.

O a doua explicatie pentru poftele din timpul sarcinii o reprezinta faptul ca, in aceasta perioada, apar anumite deficiente alimentare, care cauzeaza un dezechilibru de substante nutritive in corpul gravidei. Astfel, organismul acesteia ii „cere” sa isi regleze nivelul acestor substante prin pofte dintre cele mai felurite.

Mai exista si o a treia explicatie pentru aceste pofte, conform careia nevoile emotionale noi sunt cele care fac femeile sa manance cat mai mult si mai variat in timpul sarcinii. De exemplu, este posibilitatea ca gravida sa-si doreasca anumite mancaruri pe care le manca in perioada copilariei sale sau intr-un alt moment al vietii, din nevoia de a retrai emotiile acelei perioade. De asemeni, s-a aratat ca si religia are o mare importanta in cazul poftelor din sarcina, fiind obisnuite alimentele interzise in anumite perioade sau care au o semnificatie spirituala.

Animalul politic perfect

Cine-i animalul politic perfect?! Am auzit întrebarea aceasta la o emisiune TV şi mi-a atras atenţia pentru că mintea mea m-a pus în situaţia de a mi-o adresa şi personal. Nu sunt un om logic ci mai degrabă simţitor....aşa sunt şi cei care se cred artişti şi apolitici.

Cei mai cerebrali ar zâmbi acum în jurul acestei chestiuni şi ar face o listă nominală. Nu s-ar compara cu lista lui Schindler pentru că scopul nu ar fi salvarea lor dar ar avea iz de începuturi.

Oricum grea întrebare, greu răspuns şi mă gândesc la următorul lucru: respect viaţa cu tot ce reprezintă ea, iubesc frumosul şi încerc să-l onorez, iubesc animalele şi atunci am sentimentul că nici un politician nu poate avea onoarea de a fi numit animal darămite animalul politic perfect.

Euforie.

Desi am dat o proba banala, va spun sincer ca ma simt usurata. Am scapat de un stres si rezultatul de astazi m-a impulsionat si mi-a dat incredere in mine. Avem nevoie de un rezultat bun, aveam nevoie sa simt ca nu am invatat degeaba. Da, stiu. E un examen banal. Dar l-am perceput altfel si l-am tratat ca atare. Sunt fericita in momentul de fata. De maine, intra in functiune programul. Va functiona timp de aproape 17 saptamani. Nu moare nimeni atata timp, nu? Ma bucur acum de ultimele clipe de “libertate”. De maine, mi-am propus sa intru mai rar pe calculator si sa deschid cartea mai des, astfel ca urmatoarele posturi vor fi cu siguranta despre mine, plangandu-ma. Pardon, rabufnind. Cireasa de pe tort astazi? Pe langa faptul ca el a fost langa mine si m-a asteptat cu orele pentru a intra si mai apoi cu ora pentru a iesi, un mesaj: “Stiam, nu era nevoie de confirmare!“. Cat de bine te pot face sa te simti unele gesturi si unele cuvinte, spuse si facute din inima, la momentul potrivit. Cat imi vor lipsi aceste momente! Realizez ca, asa cum a trecut proba de astazi, vor trece si urmatoarele. Si nu voi sti cand am ajuns sa dau admiterea si sa imi amintesc doar despre cum a fost atunci cand ma panicam pentru o competenta, cand ma gandeam ca trebuie sa ma apuc de invatat pentru proba scrisa. Timp, incotro fugi? Hai, mai stai aici cu mine, ca trebuie sa te odihnesti si tu.

A cauta.

Viata ne este construita in jurul verbului “a cauta“, nicidecum in jurul lui “a fi“. De-a lungul vietii ne cautam cealalta jumatate, cautam sa multumim si sa nu ii dezamagim pe cei din jurul nostru, cautam raspunsuri, solutii, cautam sa intram in gratiile persoanelor pe care le apreciem, cautam prietenii care sa dureze o viata, cautam motive pentru care sa ne ridicam atunci cand simtim ca intreaga greutate apasa pe umerii nostri, cautam sa fim acceptati pentru ceea ce suntem, sa ne impunem opiniile, sa ne depasim continuu. Cautam atentia celor din jur, cautam multumirea din ochii celuilalt, cautam momentele de liniste in care sa purtam cu sine un dialog sincer, cautam fericirea, succesul, norocul.
Viata este alcatuita dintr-o complexa cautare. A sinelui si a sensului vietii. Cautam, gasim, ne oprim si trecem la urmatoarea cautare, caci spiritul nostru este astfel construit incat nu exista momente de repaus. Astfel ca, de astazi m-am decis sa nu mai cataloghez pe nimeni drept “lenes”, caci toti, fara niciun fel de exceptie, ne setam gandirea si scopul in viata in functie de ceea ce gasim. Cu cat cautam mai adanc, cu atat ne formam mai bine. Ce este foarte ciudat este faptul ca, desi setati astfel, avem timp si ne ridicam capul din pamant, pentru a-i observa pe aceia care ne dau o mana de ajutor. Sau poate doar cautam sprijin in momentele de ratacire. In momentul de fata, caut un subiect bun de postat, caut sa fiu cat mai logica, desi ceasul arata cu mult dupa ora 12, precum si multe altele. Am folosit atat de mult cuvantul “cauta” in acest post, incat cred ca ma voi lipsi de el multa vreme de acum inainte. Nu e nimic, caut un sinonim

Terenuri la padure

Desi sunt un copil de oras, la fel ca multi dintre cei din generatia mea, mi-am petrecut o mare parte din copilarie la bunici, la tara. Acest lucru ma face sa fiu legata de pamant, si sa ma gandesc cu nostalgie la felul cum imi ieroseam viata intre peretii de beton al unui bloc in loc sa ma bucur de aerul curat si de sunetul padurii.
Poate in primul rand deoarece casa bunicilor mei era asezata langa padure sunt foarte atrasa de o astfel de locatie, dar sunt sigura ca si fara aceasta influenta tot spre un astfel de loc m-as fi orientat.
Desi in prima instanta am cautat pe internet terenuri la padure, dar care sunt situate in principal in zona montana, a trebuit cu parere de rau sa renunt la acest plan in favoarea unuia mai pragmatic. Desi peisajul si linistea unui astfel de loc ma va atrage intodeauna, pentru ca mereu deciziile noastre trebuie sa ia in considerare si factorul financiar, a trebuit sa ma multumesc cu achizitia unui teren in imprejurimile Bucurestiului.
Cu toate acesta nu am renuntat la ideea de a avea padurea aproape si eventual si o apa. Desi la inceput nu am crezut ca voi gasi ceva care sa ma multumeasca, cu suprindere am gasit foarte multe zone care indeplineau criteriile setate de mine. Bucurestiul cu toate ca a “beneficiat” de defrisari masive este inca o zona verde unde am reusit sa gasec terenul perfect pentru casuta mea.
Am luat aceasta decizie, pentru ca banii sunt cei care dicteaza in viata intr-o mare masura, dar in acelasi timp nu ar trebuie sa uitam ca si sufletul nostru trebuie hranit, iar viata intre cei patru pereti a unui bloc nu este pentru multi o viata ideala. Si un alt motiv pentru care am cumparat acest teren este dorinta ca si copii mei sa se bucure de o copilarie linistita in aer curat.

8B.

Atentie, se inchid usile! Urmeaza statia Eroii Revolutiei, cu peronul pe partea stanga!“. Ma asez. In fata mea, deja asezata, se afla o fata. Prima data imi sar in ochi cizmele si imi spun in gand ca sunt probabil luate din alta tara, caci nu am vazut astfel de modele la noi in magazine. Fata citeste sau mai degraba rasfoieste o carte. Mi se pare frumoasa si cocheta. Ma suprinde in momentul in care o analizez si privirea-i ramane atintita asupra mea. Intorc capul spre usa, prefacandu-ma ca ma uit la cei care urca acum in metrou. Usile se inchid, iar aceeasi voce ma anunta ca urmeaza statia Tineretului. Privirea era tot asupra asupra mea. Imi spun ca poate este genul acela de persoana care nu suporta sa fie analizata. Cui ii place? Insa in metrou, e oarecum inevitabila actiunea. Are niste ochi albastri, frumosi, scosi in evidenta de culoarea inchisa a parului. Deodata, se ridica si se indreapta spre mine. Imi zambeste. Nu o mai vazusem de patru ani, asta dupa ce aproape opt i-am petrecut impreuna, in aceeasi clasa. Si cate se pot schimba in patru ani de zile! S-a schimbat atat de mult! S-a inaltat, si-a vopsit parul si parca nici vocea nu i-o mai recunosc. Coboara peste doua statii, caci are meditatii la matematica. Imi sunt suficiente pentru a-mi reaminti cat de mult imi doresc sa ma reintorc in trecut, acolo unde 8B-ul imi era familie. Mai rar colectiv ca acela! Poate tocmai de asta nu imi plac actualii colegi, caci i-am pus mereu in comparatie cu aceia de dinainte. Aceeasi voce anunta sec urmatoarea statie. E a ei. Usile se inchid. Doua statii, patru ani distanta. Ne-am spus prea putine si m-a lasat cu prea multe ganduri. Mi-e dor de scoala generala.

Alocatia.

Ieri, in timp ce ma pierdeam pe Internet, am citit ceva ce m-a socat. Se pare ca de anul viitor, Guvernul nostru incapabil doreste sa nu mai dea alocatie copiilor ai caror parinti au venituri mari. Nu stiu ce inseamna pentru ei sa ai un salariu mare, insa decizia vine ca un soc pentru mine. Da, stiam ca suntem condusi de niste prosti, care se gandesc doar la interesele proprii. Insa cum poti tu sa spui ca Romania va iesi din criza economica in care se afla, luand de la gura unui copil 42 de lei? In loc sa le fie rusine si sa plece capul, caci in ziua de astazi te descurci cu greu cu o asemenea suma, ba chiar nu te descurci deloc, ei iau acest fapt ca pe un lucru firesc si normal. Cunosc copii care depind de suma asta, care isi platesc transportul ca sa vina la scoala. Ti se rupe inima cand ii vezi ca nu vin uneori la ore tocmai pentru ca nu au posibilitatea financiara sa o faca. Oamenii de la conducerea tarii isi bat joc de noi. De ce? Pentru ca pot. Puterea este in mana lor, iar noi nu avem cum sa intervenim. Si ce daca exista dreptul la alocatie al elevilor? Vor vota sa nu mai fie, ca doar suntem in criza si ne ajuta orice suma de bani. Probabil am iesi din ea daca nu ar mai fura cu nesimtire si daca si-ar micsora salariile pe care le primesc pentru a sta cu fundul lor mare intr-un scaun. Anul acesta, nu mi-am primit alocatia. A trebuit sa ma duc la nu stiu ce sediu, sa depun cereri, sa fac rost de adeverinte, de parca imi faceau un mare serviciu dandu-mi ceea ce merit. In fiecare zi ne loveste drept in fata impotenta celor care ne conduc. Orasul asta arate ca dupa bombardamente, de parca am fi pus hartie pe strazi si nu asfalt, medicii nici nu se uita la tine daca nu le bagi bani in buzunar, se dau afara profesorii experimentati pentru a se face loc celor care au muncit pe sub birou, termini facultati si ramai pe dinafara caci nimeni nu iti cunoaste tatal sau mama, precum si multe altele. V-am mai spus cat de mult am ajuns sa urasc tara in care traiesc?

Terry Pratchett. Discworld

Cine nu a auzit de Terry Pratchett? Un bătrânel simpatic care riscă cât de curând să fie vizitat de unul dintre personajele sale.
Prima întâlnire cu Discworld am avut-o prin intermediul jocurilor pe calculator: Discworld, Discworld II-Missing presumend…!? şi Discworld Noir.
Normal, după ce am jucat jocurile, trebuia neapărat să citesc şi cărţile care au stat la baza lor. Şi, ce să-mi pot dori mai mult, au început să fie traduse în română. Iniţial publicate la editura Noesis (de care nu cred că mai ştie nimeni nimic), iar apoi de Rao. Fiind o traducere, Discworld a ajuns Lumea Disc. Ok, treacă-meargă. Dar, în bunul obicei al traducerilor de fantasy (că doar e la fel la spanioli, francezi etc.), toate numele şi termenii care sunau bine în engleză au fost traduşi cu echivalenţi mioritici. De exemple, Rincewind a ajuns Vânturache. Titlurile s-au tradus cum trebuie, cu o excepţie notabilă: Sourcery s-a echivalat cu Copilul Minune. Deci? Fuck off.
Aşadar ele trebuiau citite în original, iar în România preţul lor în Diverta sau în alte librării este extrem de ridicat (50-60 de lei volumul, dacă nu mai mult), aproape dublu faţă de alte părţi. Ghinion.
Şi, într-un final, le-am găsit la preţ de aprox 30 de lei volumul. Ne punem frumos, eliberăm un raft în bibliotecă şi ore suficiente din timpul nostru preţios.
Prima carte pe listă:
M-am gândit să adun într-un loc toate “vorbele de duh” (echivalent mai ortodox al englezescului wit?). Poate postez pe aici. Asta dacă nu uit.